سیگار: توافق با حزب اسلامی، تاثیر مثبتی بر روند صلح افغانستان نداشته است

سیگار: توافق با حزب اسلامی، تاثیر مثبتی بر روند صلح افغانستان نداشته است
آرشیف

خبرگزاری شهروند، کابل: اداره بازرسی ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان، امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی را بی‌تاثیر عنوان کرده است. در گزارش تازه سیگار آمده است که امضای توافقنامه صلح با حزب اسلامی، هیچ‌گونه تاثیر مثبتی بر روند صلح با سایر گروه‌های مخالف دولت افغانستان نداشته است.

برخی از مقامات افغانستان به شمول رئیس جمهور غنی، ابراز امیدواری کرده بودند که صلح با حزب اسلامی، زمینه را برای توافق با سایر گروه‌های مخالف دولت مساعد خواهد کرد.

در گزارش سیگار آمده است که وزارت امور خارجه امریکا هنوز هم صلح با حزب اسلامی را مهم می‌پندارد، زیرا این توافق شاید سایر گروه‌های مخالف دولت افغانستان، (به خصوص آن‌عده از گروه‌هایی که نقش سیاسی گلبدین حکمتیار را پس از یک‌جا شدن به روند صلح مشاهده می‌کنند)، ترغیب به روند صلح کند.

توافقنامه صلح با گلبدین حکمتیار در هشتم ماه میزان سال ۱۳۹۵ خورشیدی میان نمایندگان دولت افغانستان و حزب اسلامی به امضا رسید.

پس از امضای توافقنامه صلح و ورود گلبدین حکمتیار به کابل، او پیرامون مسایل زیادی ابراز نظر کرده است، حتی در مواردی نیز مورد انتقاد رقبای سیاس‌اش و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است که به اختلافات قومی و سیاسی دامن می‌زند.

از سوی دیگر، بر بنیاد گزارشها پس از پیوستن آقای حکمتیار به پروسه صلح، هنوز هم فرمانده‌هان این جنگ‌سالار پیشین، در برخی از ولایات، با نیروهای امنیتی در جنگ اند.

گذشته از این، شماری از افرادی مربوط به این حزب که در جریان چند ماه گذشته از بند رها شده اند، دوباره به صفوف مخالفین پیوسته و با نیروهای امنیتی می‌جنگند. اما رهبران حکومت افغانستان پیوست آقای حکمتیار به پروسه صلح را یکی از دست‌آوردهای مهم حکومت وحدت ملی می‌دانند.