صادرات کالا از ایران به افغانستان متوقف شد

صادرات کالا از ایران به افغانستان متوقف شد

سخنگوی والی هرات می گوید:طی یک ماه گذشته صادرات کالا های ایرانی به افغانستان متوقف شده است .

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات که در قالب هیاتی به ولایت خراسان رضوی سفر کرده است، صبح امروز، در هتل پردیسان مشهد در گفتگو با آوا، از متوقف شدن صادرات کالا های ایرانی به افغانستان طی یک ماه گذشته خبر داد و گفت: با توجه به عدم صدور کالا از ایران به افغانستان ، مشکلات زیادی به وجود آمده و در عین حال تاثیر مستقیمی بر نرخ مواد در بازار هرات را داشته است .

وی تحریم آمریکا علیه ایران را یکی  از عوامل اخلال در روند صادرات کالا از ایران  دانست و تصریح کرد: نمی توانیم با ایران مراودات و همکاری های ترانزیتی،اقتصادی،فرهنگی و اجتماعی نداشته باشیم، چون  دو کشور از لحاظ داد و ستد به هم وابسته می باشند.

جیلانی فرهاد ظرفیت کاری و توانایی اقتصادی تجار هراتی را مناسب توصیف کرد و گفت:از تجار و بازرگانان افغانستانی برای سرمایه گذاری در ایران دعوت به عمل آورده ایم.

سخنگوی والی هرات با بیان این که  هیات افغانستانی، پیشنهاداتی را برای تسهیل صادرات و واردات به جانب ایرانی داده است، افزود: مسولین خراسان رضوی تلاش ها و فعالیت های اقتصادی خود را گسترش دهند ، در غیر آن، خود به خود زمینه تقویت قاچاق از راه های غیر قانونی مساعد می شود.

 وی گفت: که کشور ایران برای همکاری های بیشتر ابراز علاقه ی کرده است؛مراودات بین دو کشور سبب تقویت رابطه و همکاری های اقتصادی می شود .

وی با بیان اینکه مباحث ریلی برای توسعه مناسبات از اهمیت خاصی برخوردار است، گفت: توسعه خط آهن خواف – هرات می تواند به تقویت چشم گیر همکاری های ترانزیتی ،ترانسپورتی و زمینی منجر شود و یک فصل جدید و حیات اقتصادی را  رقم بزند.

بازگشت اختیاری و اجباری مهاجرین به کشور

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات در بخش دیگر صحبت های خود به خروج اختیاری و یا اجباری مهاجرین از ایران به افغانستان اشاره کرد و گفت:مهاجرین افغانستانی مقیم ایران  به دلیل مشکلاتی ارزی و گرانی ، به کشورشان بازگشتند

این مقام مسوول می گوید: بازگشت مهاجرین به صورت گروهی و یا انفرادی روزانه 1200 تن می باشد که در  6 ماه گذشته ، رقم بزرگی می شود که این نوع بازگشت مشکلاتی را در داخل افغانستان به بار  آورده است، چرا که برای عودت کنندگان باید زمینه ارائه خدمات و کسب و کار فراهم شود.

او در پاسخ به اینکه که گزارش هایی از قاچاق دالر از هرات به ایران وجود دارد؛گفت:بازارچه های مرزی به مراکز سو استفاده و قاچاق تبدیل شده است ؛پیشنهاد ما به جانب ایرانی تقویت و تشدید مراقبت از مرزها بود که آن ها در آن این راستا وعده همکاری داده اند که  جلوی این نوع قاچاق ها گرفته شود.