غرب کابل منطقه سبز امنیتی خواهد شد

 غرب کابل  منطقه سبز امنیتی خواهد شد

خبرگزاری شهروند: محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته عین تدابیر امنیتی که در ساحه سبز کابل گرفته شده، در غرب شهر نیز استفاده خواهد شد.

او در نشستی که شب گذشته ۱۶ سنبلهر با شماری از نمایندگان غرب کابل داشته، گفته برای تامین امنیت این بخش از کابل اقدامات اساسی گرفته خواهد شد و این کار نیازمند به بحث‌های همه جانبه است.

ساحه سبز کابل که ساحه شدیدا محافظت شده این شهر است، منطقه دیپلمات نشین پایتخت افغانستان است.

غرب کابل ساحه‌ای عمدتا هزاره و شیعه نشین است که در ماه‌های اخیر شاهد حملات خونین از سوی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش بوده است. بی‌توجهی دولت برای تامین امنیت این منطقه، خشم شماری از شهروندان را برانگیخته است.

در حملات اخیر داعش در غرب شهر کابل نزدیک به ۳۰ نفر از جمله دو خبرنگار کشته و بیش از ۹۰ نفر زخمی شدند.
در آخرین حمله داعش به این منطقه، چهارشنبه گذشته، پس از انفجار اول، اهالی محل به نیروهای امنیتی اجازه ورود به ساحه رویداد را نداده بودند. در این منطقه دو انفجار رخ داد که در آن دست‌کم ۲۶ نفر کشته و بیشتر از ۹۰ نفر زخمی شدند.

دو روز پس از این رویداد و با توجه به نزدیک شدن ماه محرم که شیعیان کابل در آن گردهمایی و مراسم عزاداری برگزار می‌کنند، ارگ ریاست جمهوری نشستی را با نمایندگان این مردم برگزار کرد.


رئیس جمهور اشرف غنى در ديدار با نمايندگان مردم غرب كابل گفته كه به نهادهاى امنيتى هدایت داده است تا کابل به چهار زون امنیتی به شمول غرب کابل تقسیم گردد.
در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده که ریاست جمهوری افغانستان در این نشست گفته که کابل به چهار زون امنیتی تقسیم می‌شود و غرب کابل یکی از مراکز اساسی امنیتی خواهد بود.

ژنرال مرادعلی مراد، فرمانده عمومی گارنیزیون کابل نیز در این نشست گفته که در هماهنگی با نهادهای مردمی آمادگی‌های لازم برای تامین امنیت غرب کابل در روزهای محرم گرفته شده است.

پس از رویداد خونین چهارشنبه در غرب کابل، شمار زیادی از چهره‌های سیاسی و مردم از اهالی خود منطقه خواسته بودند که برای تامین امنیت‌شان دست به کار شوند. این پیشنهاد از سوی اشتراک کنندگان نشست با رئیس جمهوری نیز مطرح شده است.

ارگ ریاست جمهوری می‌گوید آقای غنی به مسئولین امنیتی فرمان داد تا طرح توزیع سلاح موقت در برخی مساجد و تکیه خانه‌ها را بررسی کرده و شیوه نظارتی از محافظین مساجد را روی دست گیرند.

این نشست و طرح تامین امنیت از سوی خود مردم، اگرچه از سوی شماری استقبال شده اما انتقاداتی از حکومت را نیز به دنبال داشته. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی گفته اگر مردم امنیت خود را تامین کنند، حکومت چه می‌کند؟